Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία και την συμμετοχή πλήθους επισκεπτών την Παρασκευή 24/5 στην Αγία για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών «Άνοιξη και παράδοση» που διοργάνωσε ο Δήμος Πάργας με το Χορευτικό Τμήμα Αγίας. Στην εκδήλωση συμμετείχαν τα χορευτικά των : Λύκειο Ελληνίδων – Παράρτημα Άρτας, Πολιτιστικός Σύλλογος Ναρκίσσου, Τμήμα Παραδοσιακών Χορών Δήμου Πρέβεζας, Σύλλογος Αλισσαίων Πείρος Δήμου Δυτικής Αχαΐας, Πολιτιστικός και Λαογραφικός Οργανισμός «Καλαρρύτες» Δήμου Ιωαννιτών και ο Χορευτικός ‘Όμιλος Αγιάς Δήμου Πάργας.
Στα πλαίσια της εκδήλωσης βραβεύτηκε από τον Δήμαρχο Πάργας Νίκο Ζαχαριά ο ηπειρώτης τραγουδιστής Σάββας Σιάτρας για την διαχρονική του προσφορά στην διατήρηση της παράδοσης του δημοτικού τραγουδιού.
Η βραδιά έκλεισε με μια όμορφη μουσική εκδήλωση με δημοτική μουσική από ζωντανή ορχήστρα.
![8f03940c-77e6-46a6-bfb6-1e0601b9ebe0 8f03940c 77e6 46a6 bfb6 1e0601b9ebe0](https://kanalakinews.gr/wp-content/uploads/2024/05/8f03940c-77e6-46a6-bfb6-1e0601b9ebe0-1024x683.jpg)
![873ef77c-95bf-4dcf-b3c3-b63e9c9a4ad9 873ef77c 95bf 4dcf b3c3 b63e9c9a4ad9](https://kanalakinews.gr/wp-content/uploads/2024/05/873ef77c-95bf-4dcf-b3c3-b63e9c9a4ad9-1024x683.jpg)